2014 m. gegužės 5 d., pirmadienis

Šilumos tiekėjams primetama sutartis – dar labiau diskriminuojanti nei su „Gazprom“


Šilumos tiekimo įmonės įspėja, kad VKEKK komisijos suderintos dujų pirkimo iš SGD terminalo sąlygos kelia grėsmę šilumos tiekimo patikimumui ir gali auginti šilumos kainas vartotojams.

VKEKK terminalo dujų pardavimo energijos gamintojams sutarčių sąlygas, paruoštas bendrovės „Litgas“, suderino balandžio 29 dieną.

„Tai – precedento neturinti sutartis, numatanti, kad terminalas neprisiima jokios rizikos, o šilumos tiekėjai už dujas moka ne pagal suvartojimo faktą, bet pagal iš anksto numatytą grafiką. Suderintos sąlygos yra dar labiau diskriminuojančios nei šiuo metu Lietuvai taiko „Gazprom“, - sakė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.

VKEKK teigia, kad „sąlygas suderino siekdama užtikrinti, kad energijos gamintojams, perkantiems dujas per SGD terminalą, būtų taikomos sąžiningos ir nediskriminuojančios sąlygos“. „Deja, dokumente tai niekaip neatsispindi. Neįmanoma įsivaizduoti labiau diskriminuojančios ir nesąžiningos sutarties šilumos gamintojų atžvilgiu“, - teigė V. Stasiūnas.

Sąlygose numatyta, kad „Litgas“ spalio 15 dieną sudaro privalomų įsigyti dujų pardavimo grafikus kiekvienam mėnesiui, metams į priekį. „Tai, deja, neturi nieko bendro su žadėta energetine nepriklausomybe“, - teigė V. Stasiūnas.

Anot jo, tokia tvarka užkerta kelią įmonėms įgyvendinti Šilumos įstatyme numatytą tikslą šilumą vartotojams patiekti mažiausiomis sąnaudomis. „Reikalaujame teisės kurą pirkti mažiausiomis kainomis rinkoje“, - sakė V. Stasiūnas.

Šilumos tiekėjai taip pat reikalauja sudaryti lankstesnes sąlygas, numatančias galimybę koreguoti privalomus įsigyti dujų kiekius pagal situaciją. „Reikalaujame galimybės atsiskaityti ne iš anksto, o už realiai suvartotą dujų kiekį“, - sakė V. Stasiūnas.

Anot jo, dabartinės sąlygos užprogramuoja šilumos kainų augimą, pavyzdžiui, šiltos žiemos atveju. „Ką tik pasibaigusią žiemą šilumos gamintojai būtų buvę priversti supirkti šaltai žiemai suplanuotą dujų kiekį. Tai būtų tiesiogiai auginę šilumos kainas – vartotojai būtų mokėję lyg per šalčius. Tai – nepriimtina“, - teigė V. Stasiūnas.

Šilumos tiekėjų sutarčių sąlygos su „Gazprom“ įmonėmis Lietuvoje numato 15 procentų tolerancijos ribą, kuri leidžia neįsigyti numatyto dujų kiekio, jei nėra poreikio. „Sutarčių sąlygos su „Litgas“ jokių ribų nenumato, jos yra dar mažiau lanksčios nei su „Gazprom“, - sakė V. Stasiūnas.

Įdomu tai, kad Lietuva „Gazprom“ taikomą principą „pirk arba mokėk“ (kai energijos gamintojas įsipareigoja nupirkti tam tikrą kiekį dujų ir nesvarbu, ar jas suvartojo, privalo atsiskaityti) visuomet kritikavo ir vadino diskriminuojančiu. „Kodėl valstybei nepriimtinas principas šiandien bandomas užkrauti ant šilumos tiekėjų pečių dar griežtesne forma?“, - klausė V. Stasiūnas. 

Anot jo, absurdiška, kad  „Litgas“ neprisiima jokios atsakomybės už dujų nepatiekimą energijos gamintojams, jei toks nepardavimas įvyktų dėl trečiųjų šalių kaltės, pavyzdžiui, užsitęsus terminalo remontui.

„Kas atsitiks, jei terminalas numatyto kiekio nepatieks, o kiti tiekėjai taip pat atsisakys parduoti dujas be iš anksto sudarytų  sutarčių? Tai – tiesioginė grėsmė tiekimo patikimumui. „Litgas“ privalo prisiimti dujų tiekimo riziką ir užtikrinti mechanizmą, numatantį alternatyvų dujų tiekimą, jei terminalas negali patiekti numatyto kiekio“, - teigė V. Stasiūnas.Daugiau informacijos:
Nerijus Mikalajūnas, LŠTA atstovas spaudai, + 370 685 20513,
nmikalajunas@dalkia.lt

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą