2013 m. gruodžio 1 d., sekmadienis

„ Klausytojus reikia mokyti aklai netikėti žiniasklaida.....“



                              Žurnalistų    etikos inspektoriui       2013-12-01   


 

DĖL LIETUVOS RYTO TELEVIZIJOS KLIPODAUGIABUČIŲ BENDRIJOS KRATOSI JOMS BRUKAMŲ ŠILUMOS PUNKTŲ




Įvykiai Lietuvoje

Daugiabučių bendrijos kratosi joms brukamų šilumos punktų

2013-11-23 18:21 Autorius: „Lietuvos ryto“ televizija
 

Daugiabučių bendrijas iš šilumininkų išsipirkti šilumos punktus įpareigoja prieš metus pakeistas šilumos ūkio įstatymas.

Tačiau žmonės aiškina, kad punktuose esanti įranga ir taip yra jų.

 Be to, kodėl reikia mokėti už įrangą, kurią perėmus teks sukišti dar nežinia kiek už remontą?

– skelbiama jo interneto svetainėje http://tv.lrytas.lt/?id=13852237071385133309


Paleidus vaizdo klipą girdisi reporterės Gedos Kumžienės balsas:
Šio daugiabučio namo rūsyje įrengtas šilumos punktas įkainotas pusantro tūkstančio litų.
Gyventojai nesutinka jo pirkti.“

Toliau kalba Alvydas Kačionis, bendrijos pirmininkas:
Mes nesuprantam už ką mes turim išsipirkti. Čia mūsų yra nuosavybė. Kad šilumininkai mum, nu kad per prievartą, kaip sakoma,  nori iš mūsų  paimt. Kiekvieną kartą,  jei  kas ko ... mokėt ...mokėt ....mokėt ...mokėt ....“

Reporterės Gedos Kumžienės balsas:

Perimti šilumos punktus daugiabučių namų  bendrijas įpareigoja  įstatymas, tačiau žmonės nenori papildomai mokėti ir sako, kad įranga jau senai yra jų nuosavybė.“

 

Marijampolės savivaldybės tarybos narys  Gediminas Akelaitis:
„Privatizuojant butus .... Ir namai, kada susikūrė bendrijos, tai jųjų  visas pastate esantis turtas su žeme priklausė bendrijai gyventojų ..   Bet buvo įleistas  šilumos gamintojas iki prezidentės pateikto įstatymo .... kad jis eksploatuodavo  ..... ir jis skaitė,   kad reikalinga amortizaciniai atskaitymai  .... toliau modernizavimai, skaitliukų statymai... ir taip toliau ... ir taip toliau .... Eksploatacinės tos išlaidos ... buvo lygtai ir pajamos .... eidavo viskas  į Litesko ....“


Reporterės Gedos Kumžienės balsas:
Žmonės mano, kad šilumininkai tiesiog nori atsikratyti pasenusios įrangos ir už ją dar uždirbti. Kai kuriuose daugiabučiuose namuose  šilumos punktai taip nusidėvėję, kad už juos prašoma vos lito.“


Alvydas Kačionis, bendrijos pirmininkas, stovėdamas  šilumos punkto patalpoje:
„Taip daugumoje ir būna. Nusidėvi pasiimkit. Jau dabar jūsų. Kiek dabar čia praėjo gal 10 -12 metų turbūt.   Nu jau  jis kažkiek  stipriai nusidėvėjęs.“


Reporterė Geda Kumžienė:
„Šilumininkai atkerta, kad punktus  perimti  teks, nes toks įstatymas. O veltui perduoti nesiruošiama,  nes į juos, esą, nemažai investuota. Tuos punktus, kurie smarkai susidėvėję, teks remontuoti patiems gyventojams.“
 

 Marijampolės šilumos tinklų direktorius Petras Latoža.
Kurie iki 10 metų, tie labai gerame stovyje. Jie tarnaus garantuotai dar  10 metų, tai aš galiu pažadėt. O tie, kur jau ant 20 metų, gali visko būt.“

Vos girdimas balsas : „Visą ...visus vamzdynus keist ??“.

Petras Latoža:
„Ne visus ... nu kas punkte priklauso ...o ten netiek jau yra daug vamzdynų ... Pagal situaciją ... kiekvieno namo čia skirtinga yra situacija ... Labai sakau  priklauso ir nuo vandens.... ir nuo daug ko .... Nuo priežiūros ... ar  jie apšiltinti  normaliai ir panašiai ...kokia patalpa, ar drėgmė nesilaiko toj patalpoj  ... nuo daug faktorių priklauso ....“

Reporterė Geda Kumžienė:
Marijampolėje šilumos punktus jau nusipirko nemažai bendrijų, tačiau likusios, sako, ieškos būdų, kad už pasenusią, ir ateityje brangiai kainuosiančią įrangą nereikėtų mokėti.  Reporterė Geda Kumžienė Marijampolė“

Klipas baigiasi užrašu: „Šilumininkai grasina teismais


 Taigi „šilumininkai grasina teismais“, nors ir tų „šilumininkų atstovas“ apie tai nekalbėjo, o ir negalėjo kalbėti, nes jis yra profesionalas  ir gerai, labai gerai žino, kad

yra LR Konstitucija, kuri nustato:

Ø  Nuosavybė neliečiama.
Ø  Nuosavybės teises saugo įstatymai.
Ø  Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama.
Yra Šilumos ūkio įstatymas, kuris nustato:

1. Daugiabučio namo butų ir patalpų savininkai šilumos punkto įrenginius valdo, naudoja ir jais disponuoja bendrosios nuosavybės teise.
2. Jeigu daugiabučio namo butų ir patalpų savininkai šilumos punkto įrenginių bendrosios nuosavybės teise nevaldo, bendroji nuosavybės teisė gali būti įgyjama:
1) Civilinio kodekso nustatyta daiktų pirkimo-pardavimo išsimokėtinai tvarka išsiperkant renovuotų šilumos punktų įrenginius iš trečiųjų asmenų pagal įrenginių likutinę vertę;
2) įsigyjant (įsirengiant) šilumos punkto įrenginius finansinės nuomos (lizingo) sutarties pagrindu;
3) kitais įstatymų nustatytais pagrindais.

Taigi apie kokį nors teisės aktą, kuris įpareigotų daugiabučių namų savininkus   „ iš šilumininkų išsipirkti šilumos punktus“, vadovaujantis sveiko proto logika, ir kalba negali eiti.

„Šilumininkai“ primygtinai siūlo išsipirkti jų nuosavybę šilumos punktus, nes  po „prezidentės pateikto įstatymo“ jie savo šilumos punktų   nebevaldo, neberemontuoja, nebereguliuoja daugiabučių namų šildymo ir t.t.

Tačiau šilumos punktai liko „šilumininkų“ nuosavybėje, liko nepadengtos jų investicijos – likutinė jų vertė, už juos mokami mokesčiai.

Tokioje situacijoje „šilumininkai“  atsidūrė todėl, kad  Vyriausybė ar jos įgaliota institucija ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“  iki šio įstatymo įsigaliojimo( 2011 11 01), ir iki dabar,   vis ar  nepriima šiam įstatymui įgyvendinti reikalingų teisės aktų ......

Beje šilumos punktai niekaip negali būti bendrijos nuosavybė, jie yra daugiabučių namų savininkų nuosavybė, jeigu jie  juos įsirengia ar kitaip įsigyja.

Lygiai taip pat,   nėra tokio teisės akto, kuris įpareigotų „šilumininkus“ parduoti savo nuosavybę – šilumos punktus – nes „Nuosavybė neliečiama“  - ją gina LR Konstitucija.



Ir štai  tokios, atsiprašant,  informacijos      klausosi visuomenė, ir ja  aklai tiki, o teisingos informacijos šia tema žiniasklaidoje nėra, nes ji nepopuliari .... !!!!

Labai šioje vietoje tinka vienoje Žinių radijo laidoje Ryto espresso išsakyta mintis „ Klausytojus reikia mokyti aklai netikėti žiniasklaida.....“

 Tam tiktai belieka pritarti.

Tačiau visų pirma reikalinga  visomis galimomis priemonėmis užkirsti kelią dezinformacijai.

Todėl sumoje, ginant viešąjį interesą – visuomenės teisę į teisingą informaciją, prašome pagal  savo kompetenciją įvertinti Lietuvos ryto televizijos redakcijos,  reporterės Gedos Kumžienės elgesį pateikiant visuomenei tikslingai surežisuotą neteisingą informaciją.



Buitinių vartotojų sąjungos   prezidentas                   Antanas Miškinis  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą