2021 m. gruodžio 2 d., ketvirtadienis

Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas.

Kas ta „Atvira Klaipėda“? 

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-10-24


2017-ųjų spalio 16 d. Klaipėdos „eteryje“ pasirodė naujienų portalas „Atvira Klaipėda“. Jo kūrėjai – VšĮ „Klaipėda atvirai“ ir su ja bendradarbiaujantys ilgametę darbo patirtį turintys uostamiesčio žurnalistai – drąsiai tvirtina, kad tai yra pirmasis visiškai atviras naujienų portalas.

„Mes bandome sugrąžinti pirminį žiniasklaidos veikimo modelį – kai ji buvo priklausoma tik nuo savo skaitytojo ir pranešamų žinių svarbos bei kokybės, o ne nuo reklamos“, – aiškina VšĮ „Klaipėda atvirai“ redaktorius Martynas Vainorius.

Portale „Atvira Klaipėda“ nerasite reklamos. Tik oficialiu rinkimų laikotarpiu politikams bus sudaryta galimybė skelbti savo rinkimines programas pagal Vyriausiajai rinkimų komisijai deklaruotus įkainius.

Penki „kitaip“

Portalą „Atvira Klaipėda“ valdo VšĮ „Klaipėda atvirai“, turinti du steigėjus: Martyną Vainorių ir Algirdą Sabaliauską.

M. Vainorius jau daugiau nei penkiolika metų darbuojasi žiniasklaidos srityje. A. Sabaliauskas yra vienos profesinės technologijų mokyklos steigėjas, prieš tai darbavosi su įvairiais visuomeniniais projektais, steigiant JAV IT įmonės padalinį Lietuvoje.

VšĮ „Klaipėda atvirai“ steigėjai ir prie portalo kūrimo prisidėję ilgametę darbo patirtį turintys Klaipėdos žurnalistai Palmira Martinkienė, Rolanda Lukoševičienė, Livija Grajauskienė ir Valdas Pryšmantas suformavo penkis esminius portalo veiklos principus, išskiriančius jį iš vietinės ir nacionalinės žiniasklaidos.

Pirma, „Atvira Klaipėda“, skirtingai nei dabar uostamiestyje veikiantys naujienų portalai, skelbs tik uostamiesčio ir Klaipėdos regiono naujienas.

Antra, vienintelis „Atviros Klaipėdos“ pajamų šaltinis – bendruomenės parama, nes portalas neskelbs komercinės reklamos, nepasirašys jokių viešinimo sutarčių nei su Klaipėdos miesto savivaldybe, nei su įstaigomis ar įmonėmis, nei su valstybiniais ar privataus verslo subjektais.

„Trečia, neskelbsime apie akcijas ir išpardavimus, bet sulaukę žinių visada pranešime apie naują kavinę arba parduotuvę mūsų mieste, verslo investicijas ir pasiekimus. Skelbsime verslo naujienas neprašydami už tai nė cento“, – veiklos principus aiškina M. Vainorius.

Pasak portalo komandos, žodžiai „atvira“ ir „atvirai“ viešosios įstaigos bei portalo pavadinime yra dėl dviejų esminių priežasčių.

„Visada apie viską rašysime atvirai –  paramą suteikę juridiniai ar fiziniai asmenys negali daryti įtakos informacinių pranešimų turiniui, prašyti paskelbti savo informaciją konkrečioje portalo vietoje ar siekti, kad kuri nors informacija būtų nepaskelbta, kaip nors „dozuojama“, „suderinama“ ir panašiai. Tai mūsų ketvirtasis „kitaip“.

Penktasis „kitaip“-  užtikrinsime finansinį skaidrumą. Apie visus paramą suteikusius juridinius asmenis skelbiame portalo rubrikoje „Už paramą dėkojame“. Čia bus skelbiami ir fiziniai asmenys, jei jų parama per mėnesį sieks 380 eurų ar daugiau. Kas mėnesį paskelbsime apie visą iš fizinių ir juridinių asmenų gautą paramą bei detalią savo išlaidų ataskaitą“, – dėsto „Atviros Klaipėdos“ redaktorius.

Kaip kūrėsi „Atvira Klaipėda“

Portalą valdančios įstaigos steigimo išlaidas padengė M. Vainorius.  Į portalo IT struktūros sukūrimą, palaikymą, dizainą bei minimalias rinkodaros priemones investavo A. Sabaliauskas.

„Žiniasklaida iš esmės yra labai reikšminga visuomenės edukavimo forma. Dabartinė situacija ne tik Klaipėdoje, verčia įsijungti į ieškojimus.  Tikiu, kad prisidėdamas galėsiu bent jau šiek tiek pagelbėti talentingiems žurnalistams surasti nepriklausomą būdą rašyti taip, kaip jie mano esant teisingausiai“, – kodėl nusprendė investuoti į „Atvirą Klaipėdą“ aiškina A. Sabaliauskas.

Iki oficialios portalo veiklos pradžios VšĮ „Klaipėda atvirai“ sulaukė 4 634 Eur fizinių asmenų ir kelių verslo subjektų paramos.

Iš šios sumos „Klaipėda atvirai“ iki spalio 16-osios išleido 210,18 Eur:  93,17 Eur buvo pervesta kaip depozitas už patalpų nuomą; 69,63 Eur sumokėta už patalpų nuomą ir komunalines paslaugas, 46,93 Eur išleista už prekes prisistatymo renginiui, 45 centai atiteko bankui už pervedimus.

Į biurą „Vilhelmo pasaže“ (Herkaus Manto g. 36A-6) portalo komanda iš savo namų suvežė būtiniausius baldus. Žurnalistai dirba su savo asmeniniais kompiuteriais, naudojasi asmeniniais telefonais, fotoaparatais.

Klaipėdos krašto radijo stotis „RadijoGAMA“ suteikė paramą portalui transliuodama jo anonsines reklamas, kurias nemokamai sukūrė UAB „Reklamos akademija“.

Komandos nariu gali būti kiekvienas

„Sulaukusi iš Martyno pasiūlymo prisijungti prie naujai kuriamo portalo komandos, jį priėmiau nedvejodama, praktiškai tą pačią akimirką, vos tik sužinojau pagrindinius portalo steigimo tikslus bei jo veiklos principus. Man jau iki gyvo kaulo įgriso kai kuriose žiniasklaidos priemonėse matyti užsakomuosius straipsnius ar po neva neutralia informacija slepiamą reklamą. Atsiradus galimybei prisidėti prie kitokių žurnalistikos standartų propagavimo, žiniasklaidai suteikiant jos tikrąją ir svarbiausią paskirtį – tarnauti skaitytojui, visuomenei, atsispirti tokiai „pagundai“ tiesiog neturėjau jėgų“, – sako su portalu bendradarbiaujanti Palmira Martinkienė.

Ji 1993-1999 m. yra dirbusi dienraštyje „Vakarų ekspresas“ , vėliau 15 metų buvo Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė spaudai, 15min.lt apžvalgininkė, bendradarbiavo su Airijos lietuvių internetiniu portalu „Airijos diena“.

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą