Taigi skaitau LR Prezidento dekretą:
Ir kaip supratau, kad p.p.e. Gitanas Nausėda sudaro Išrinktojo Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos surengimo komisiją.
Taigi visų pirma ir kilo mintis išsiaiškinti, kas gi ta inauguracija.
Internete radau Kauno technologijos universiteto rektoriaus inauguracijos įrašą: regalijų įteikimas, priesaika, išrinkto rektoriaus kalba, svečių kalbos, vaišės.
O Latvijos prezidento inauguracija vyko sekančiai:
Edgaras Rinkevičius šeštadienį per neeilinę Seimo sesiją buvo prisaikdintas naujuoju Latvijos prezidentu – septintuoju nuo nepriklausomybės atkūrimo. Po priesaikos jis padėjo gėlių prie Laisvės paminklo, kur buvo susirinkę apie 300 žmonių, su kuriais naujasis prezidentas nebendravo. Vėliau simbolinėje ceremonijoje Rygos pilyje kadenciją baigiantis prezidentas Egilas Levitas ir jo žmona Andra Levite įteiks E. Rinkevičiui pilies raktą. Rygos pilyje taip pat bus
surengtas priėmimas E. Rinkevičiaus
inauguracijos proga, o vakare naujasis prezidentas dalyvaus dainų ir
šokių festivalio renginyje. |
Na o Lietuvių visuotinė enciklopedija aiškina, kad inauguracija yra (lot. inauguratio – įvesdinimas, iškilminga pradžia), valdovo įteisinimą ir jo valdžios tęstinumą įtvirtinantis aktas.
Kaip ir LR Konstitucija nustato:
82
straipsnis |
.Taigi
prezidento inauguracija pasibaigia jam prisiekus Seime.
Kas po to, tai jau, kaip liaudis ako, o po to buvo išgėrimas.
Aš niekada nesidomėjau mūsų prezidentų inauguracijų spektakliais, nes kol kas nebuvo nė vieno iš jų Prezidento, o buvo tiktai p.p.e.
Juo labiau kad Lietuva yra parlamentinė respublika.
Kiek supratau tai būsima sistemingai priesaiką laužiančio, įžūliai korumpuoto, nei piliečio de fakto, nei lietuvio, savo paties surengtas inauguracijos šou yra pretenzija į žemiau aprašytą LDK valdovų inauguracijos ceremoniją.
Savaime suprantama, atitinkančią visuomenės pilietinio išsivystymo lygį ir jos
išsirinktos valdžios interesą jį
palaikyti.
Na o liaudiškai sakant situacija tokia - tai kas pakels šuns uodegą, jei ne jis pats ....
Žinoma Rimvydas Valatka panorėjęs pasakytų daug taikliau.
***********************
Visuotinė lietuvių enciklopedija
inaugurãcija (lot. inauguratio – įvesdinimas, iškilminga pradžia), valdovo įteisinimą ir jo valdžios tęstinumą įtvirtinantis aktas, virtęs politinio ceremonialo iškilmėmis.
Lietuvoje inauguracija vyko dviem etapais, pasaulietinį pakėlimą valdovu sujungus su Katalikų Bažnyčios teikiamu pašventinimu.
Pirmuoju etapu vyko tik popiežiaus sankcionuota recepcija (perkėlimas; apsiribota Mindaugo ir galbūt vieno jo sūnų karūnavimu) pritaikius Vokietijos karalių karūnacijos formuliarą, kada karūnos uždėjimui prilygo ir patepimas šventintais aliejais. Karaliui Mindaugui 1263 žuvus nutrūko inauguracijos tęstinumas (iš aprašymo žinomame portretiniame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino antspaude rankoje laikomą vainiką galima traktuoti vienu inauguracijos atributų).
Antruoju etapu pasaulietinį pakėlimą (paaukštinimą) valdovu t. p. papildė Bažnyčios teikiamas pašventinimas. Apie tokius inauguracijos elementus sužinome iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto valdovo insignijų: didžiojo kunigaikščio kepurė (Gedimino kepurė), kalavijas, žiedas, vėliava, antspaudas. 1398 jis bajorų buvo paskelbtas karaliumi, bet tam reikėjo popiežiaus arba Šventosios Romos (Vokietijos) imperijos imperatoriaus sankcijos (iš pastarojo 1430 gauta, buvo paskelbtos iškilmės, į jas atvyko aukštų svečių iš Europos valstybių, bet karūna nebuvo laiku atvežta, o Vytautas netrukus mirė). Sankcija (raštiškas leidimas) dar nebuvo gauta į didžiuosius kunigaikščius pakeliant Švitrigailą, o Bažnyčios pašventinta Kazimiero Jogailaičio inauguracija įvyko Vilniaus katedroje. Per lietuviškąją inauguraciją buvo uždedama Gedimino kepurė (tai darė Vilniaus vyskupas) ir įteiktas kalavijas (didysis maršalka).
Liublino unijos (1569) aktais Lietuvos didžiojo kunigaikščio inauguracija panaikinta, vainikuojant Lenkijos karalių (jis tapdavo ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu) jo karūna skelbiama ir lietuvių tautos (bajorų) nuosavybe.
Lietuvos valdovo insignijos nebuvo išsaugotos; po unijos išliko tik Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio saugomas didysis antspaudas ir vėliava (ją valdovui iš kairės nešdavo didysis vėliavininkas).
-----------------
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą